Rozwód to czas pełen emocji, ale może też być prawdziwym zagrożeniem dla Twoich osobistych finansów. Musisz mieć jasność co do rachunków, w przeciwnym razie ryzykujesz, że nie będziesz w stanie spłacić zobowiązań.
Oto kilka wskazówek, jak wydostać się z finansami w stanie nienaruszonym po przejściu rozwodu.
Uczciwe umowy – może się to wydawać niemożliwe w obliczu emocji związanych z rozwodem, ale należy pamiętać, że podejmowanie najlepszych decyzji finansowych dla obu stron będzie dla nich korzystne w dłuższej perspektywie.
Ekspercka porada – w przypadku wspólnych długów, kredytów hipotecznych lub innych zobowiązań finansowych, które są spłacane między parą, sugerujemy abyś poszukał osobistego doradcy finansowego, który pomoże Ci w zawarciu sprawiedliwych umów. Ten profesjonalista będzie w stanie pomóc Ci zrozumieć Twoją nową sytuację finansową i przedstawić rekomendacje, abyś nie stracił równowagi finansowej.
Tworzenie nowego budżetu – przeprowadzka z gospodarstwa domowego z dwoma dochodami do jednego jest istotną zmianą. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do budżetowania, rozwód to dobry powód, aby zacząć. Pamiętaj, aby rejestrować wszystkie swoje codzienne i miesięczne wydatki, w tym alimenty. Pomoże Ci to uniknąć nadmiernych wydatków w miarę dostosowywania się do nowego życia finansowego.
Naucz się zarządzać swoimi finansami – w wielu małżeństwach jeden z małżonków pełni funkcję kierownika finansowego. Oznacza to, że jest on odpowiedzialny za opłacanie usług i długów, ustalanie budżetu, składanie rocznych deklaracji podatkowych itd. Nadszedł czas, aby przejąć kontrolę nad własnymi finansami i wykształcić nawyk planowania.
Zaktualizuj swoje dokumenty – sprawdź dokumenty, do których musisz zmienić dane osobowe i adres pocztowy. Oświadczenia, umowy polis ubezpieczeniowych, subskrypcje i inna korespondencja.
Ubezpieczenie zdrowotne – jeżeli jeden z małżonków jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, należy ustalić okres karencji dla poszczególnych umów ubezpieczenia, które mają być zawarte. W tym momencie należy również przeanalizować, z jaką polisą dzieci będą ubezpieczone, starając się wybrać najtańszą.